In Elections

House Of Assembly Ballot Paper Order

South Australia Electoral Commissioner Kay Mousley

Victor P Taffa

Candidate Ballot Draw Report 05-Mar-2010 

Position On Ballot Paper Name On Ballot Paper Affiliation/Party

District

Adelaide 9 Candidates

1 SEBBEN, Ruben Anthony SAVE RAH

2 BAIS, Laury FAMILY FIRST PARTY

3 McGRATH, Shaun F.R.E.E. AUSTRALIA PARTY

4 BIRDSEYE, Tom GAMERS 4 CROYDON

5 APOSTOLOU, Nick FAIR LAND TAX – TAX PARTY

6 SANDERSON, Rachel LIBERAL PARTY

7 FERRIS, Brett THE GREENS

8 LOMAX-SMITH, Jane AUSTRALIAN LABOR PARTY

9 PAIOR, Sam DIGNITY FOR DISABILITY

 

Ashford 4 Candidates

1 MUNRO, Robyn FAMILY FIRST PARTY

2 BONHAM, Jennifer THE GREENS

3 KEY, Steph AUSTRALIAN LABOR PARTY

4 PRATT, Penny LIBERAL PARTY

 

Bragg 4 Candidates

1 FITZGERALD, Brendan THE GREENS

2 CHAPMAN, Vickie LIBERAL PARTY

3 ZOLLO, Nick FAMILY FIRST PARTY

4 DINEEN, Ben AUSTRALIAN LABOR PARTY

 

Bright 7 Candidates

1 STOCK, Meredith Louise SAVE RAH

2 ROOS, Shane INDEPENDENT ON YER BIKE MIKE

3 FOX, Chloe AUSTRALIAN LABOR PARTY

4 KALOGIANNIS, Nick FAIR LAND TAX – TAX PARTY

5 GOSS, Graham THE GREENS

6 KOURTESIS, Maria LIBERAL PARTY

7 CRAMP, Kevin FAMILY FIRST PARTY

 

Chaffey 6 Candidates

1 PEAKE, David INDEPENDENT

2 JORDAN, James THE GREENS

3 MAYWALD, Karlene THE NATIONALS

4 WHETSTONE, Tim LIBERAL PARTY

5 TELFER, Roly COUNTRY LABOR

6 PAPAGEORGIOU, Jack FAMILY FIRST PARTY

* – Denotes member standing for re-election same district # – Denotes member standing for election in a different district

ballot draw district report Friday, 05 March 2010 03:04:44 pm

 

Cheltenham 5 Candidates

1 WEATHERILL, Jay AUSTRALIAN LABOR PARTY

2 SHIGROV, Walter FAMILY FIRST PARTY

3 CHILD, Henrietta INDEPENDENT SINCERE LOCAL REPRESENTATION

4 DOWNTON, Paul THE GREENS

5 BOURKE, James LIBERAL PARTY

 

Colton 5 Candidates

1 MORICHOVITIS, Peter LIBERAL PARTY

2 POWER, Denis FAMILY FIRST PARTY

3 CAICA, Paul AUSTRALIAN LABOR PARTY

4 DOUGLAS, Jim THE GREENS

5 STAMOS, Yiannis FAIR LAND TAX – TAX PARTY

 

Croydon 7 Candidates

1 YATES, Shaun AUSTRALIAN DEMOCRATS

2 TENNIKOFF, Alex FAMILY FIRST PARTY

3 NICHOLSON, Kat GAMERS 4 CROYDON

4 ATKINSON, Michael John AUSTRALIAN LABOR PARTY

5 GALANTI, Max INDEPENDENT COMMUNITY VOICE ST CLAIR

6 HICKEY, James THE GREENS

7 McLENNAN, Zack LIBERAL PARTY

 

Davenport 6 Candidates

1 ELLIOTT, Nat THE GREENS

2 DE JONGE, Robert INDEPENDENT

3 WANGMANN, James AUSTRALIAN LABOR PARTY

4 BURFIELD, Natasha FAMILY FIRST PARTY

5 MEDDER, Bridgid AUSTRALIAN DEMOCRATS

6 EVANS, lain LIBERAL PARTY

 

Elder 5 Candidates

1 BULLEN, Daryl THE GREENS

2 CONLON, Pat AUSTRALIAN LABOR PARTY

3 TURNER, Ben LIBERAL PARTY

4 CROKE, Greg AUSTRALIAN DEMOCRATS

5 HAY, Wendy FAMILY FIRST PARTY

* – Denotes member standing for re-election same district # – Denotes member standing for election in a different district

ballot draw district report Friday, 05 March 201003:04:45 pm

 

Enfield 5 Candidates

1 DEWEY, Breit FAMILY FIRST PARTY

2 STANKO, Andrew INDEPENDENT COMMUNITY ACTION PEOPLE POWER

3 WESTLEY, Luke LIBERAL PARTY

4 SIMMS, Robert THE GREENS

5 RAU, John AUSTRALIAN LABOR PARTY

  

Finniss 5 Candidates

1 HICKS, Bruce FAMILY FIRST PARTY

2 ATKINSON, Diane THE GREENS

3 PENGILLY, Michael LIBERAL PARTY

4 ZALUPS, Maris INDEPENDENT ON YER BIKE MIKE

5 CORCORAN, Mary-Louise COUNTRY LABOR

 

Fisher 5 Candidates

1 CHRISTOPOULOS, Adriana AUSTRALIAN LABOR PARTY

2 WRIGHT, Penny THE GREENS

3 SUCH, Bob INDEPENDENT

4 NOLAN, Trish FAMILY FIRST PARTY

5 MORIARTY, Christopher LIBERAL PARTY

 

Flinders 5 Candidates

1 WRIGHT, Felicity THE GREENS

2 TRELOAR, Peter LIBERAL PARTY

3 KLEIN, Wilbur THE NATIONALS

4 WILSON, Grant FAMILY FIRST PARTY

5 SANSBURY, Tauto COUNTRY LABOR

 

Florey 5 Candidates

1 MARANTOS, Denes SAVE RAH

2 GRAHAM, Andrew FAMILY FIRST PARTY

3 BEDFORD, Frances AUSTRALIAN LABOR PARTY

4 McKAY, J Craig THE GREENS

5 TRAINOR, Pat LIBERAL PARTY

* – Denotes member standing for re-election same district # – Denotes member standing for election in a different district

ballot draw district report Friday, 05 March 2010 03:04:46 pm

 

Frome 6 Candidates

1 O’BRIEN, Joy THE GREENS

2 BOYLAN, Terry LIBERAL PARTY

3 ROHDE, John COUNTRY LABOR

4 VAN DISSEL, Max SAVE RAH

5 BROCK, Geoff INDEPENDENT YOUR VOICE

6 McCOMB, John FAMILY FIRST PARTY

 

Giles 4 Candidates

1 MELVILLE-SMITH, Andrew THE GREENS

2 KAMINSKI, Cheryl FAMILY FIRST PARTY

3 OLDFIELD, Chad LIBERAL PARTY

4 BREUER, Lyn COUNTRY LABOR

 

Goyder 5 Candidates

1 GRIFFITHS, Steven LIBERAL PARTY

2 MUNRO, Dave F.R.E.E. AUSTRALIA PARTY

3 HANSFORD, Christopher COUNTRY LABOR

4 FORREST, Joy THE GREENS

5 LAWRIE, Jill FAMILY FIRST PARTY

 

Hammond 4 Candidates

1 PEDERICK, Adrian LIBERAL PARTY

2 MacLEOD, Hannah COUNTRY LABOR

3 FOSDIKE, Joanne FAMILY FIRST PARTY

4 BYRNE, Mark THE GREENS

 

Hartley 7 Candidates

1 FREER, Mark DEMOCRATIC LABOR PARTY OF AUSTRALIA

2 PORTOLESI, Grace AUSTRALIAN LABOR PARTY

3 WALTHAM, Robert SAVE RAH

4 SCALZI, Joe LIBERAL PARTY

5 MARONA, Natasha FAIR LAND TAX – TAX PARTY

6 OEHME, Keith THE GREENS

7 NEAL, Suzanne FAMILY FIRST PARTY

* ~ Denotes member standing for re-election same district # – Denotes member standing for election in a different district

ballot draw district report Friday, 05 March 2010 03:04:46 pm

 

Heysen 5 Candidates

1 GHELLER, Stephanie AUSTRALIAN LABOR PARTY

2 CASTRIQUE, Andrew AUSTRALIAN DEMOCRATS

3 VONOW, Lynton THE GREENS

4 DAY, John FAMILY FIRST PARTY

5 REDMOND, Isobel LIBERAL PARTY

 

Kaurna 6 Candidates

1 BIRD, Trisha LIBERAL PARTY

2 WUTTKE, Jason F.R.E.E. AUSTRALIA PARTY

3 NICHOLLS, Marie AUSTRALIAN DEMOCRATS

4 HILL, John AUSTRALIAN LABOR PARTY

5 CHAPPELL, James FAMILY FIRST PARTY

6 WENHAM, Yvonne THE GREENS

 

Kavel 5 Candidates

1 FULBROOK, John AUSTRALIAN LABOR PARTY

2 CROFT, Colin FAMILY FIRST PARTY

3 GOLDSWORTHY, Mark LIBERAL PARTY

4 GROSSER, Ian THE GREENS

5 BRAZHER-DE LAINE, Kathy AUSTRALIAN DEMOCRATS

 

Lee 7 Candidates

1 BRITON, Bob INDEPENDENT COMMUNIST AUSTRALIA

2 WRIGHT, Michael John AUSTRALIAN LABOR PARTY

3 GOW, Sue LIBERAL PARTY

4 THOMAS, Colin INDEPENDENT FOR RESPECTING LOCAL COMMUNITY

5 JOSHI, Yesha THE GREENS

6 ROSSI, Joe INDEPENDENT LIBERAL

7 BUNTING, Richard FAMILY FIRST PARTY

 

Light 7 Candidates

1 PICCOLO, Tony AUSTRALIAN LABOR PARTY

2 JOHNSTON, Penny THE GREENS

3 ALLPRESS, Matthew GAMERS 4 CROYDON

4 HETHERINGTON, Lachlan FAIR LAND TAX – TAX PARTY

5 BATES, Tony FAMILY FIRST PARTY

6 COSTA, Cosie LIBERAL PARTY

7 STEWART-RATTRAY, Simon SAVE RAH

* – Denotes member standing for re-election same district # – Denotes member standing for election in a different district

ballot draw district report Friday, 05 March 201003:04:47 pm

  

Little Para 4 Candidates

1 SOMERVILLE, David FAMILY FIRST PARTY

2 ODENWALDER, Lee AUSTRALIAN LABOR PARTY

3 SHARPE, Paul THE GREENS

4 KNOLL, Franz LIBERAL PARTY

 

MacKiliop 5 Candidates

1 CHILDS, Jenene FAMILY FIRST PARTY

2 WILLIAMS, Mitch LIBERAL PARTY

3 JENNINGS, Andrew THE GREENS

4 McDONNELL, Simone COUNTRY LABOR

5 O’HALLORAN, Darren INDEPENDENT FOR FIERCE REPRESENTATION OF MACKILLOP

 

Mawson 8 Candidates

1 ERNST, Ben GAMERS 4 CROYDON

2 TSEKOURAS, Harry FAIR LAND TAX – TAX PARTY

3 DONOVAN, Matt LIBERAL PARTY

4 TAINSH, Andrew FAMILY FIRST PARTY

5 SENIOR, David SAVE RAH

6 MOORE, Palitja THE GREENS

7 LEE, Michael INDEPENDENT CONSERVATIVE FOR TRADITIONAL VALUES

8 BIGNELL, Leon AUSTRALIAN LABOR PARTY

 

Mitchell 5 Candidates

1 McCANCE, Peta LIBERAL PARTY

2 MILLER, Jeremy THE GREENS

3 GIBSON, Colin FAMILY FIRST PARTY

4 SIBBONS, Alan AUSTRALIAN LABOR PARTY

5 HANNA, Kris INDEPENDENT

 

Morialta 5 Candidates

1 GARDNER, John LIBERAL PARTY

2 SIMMONS, Lindsay AUSTRALIAN LABOR PARTY

3 ANDREWS, Scott THE GREENS

4 SMIT, Elizabeth FAMILY FIRST PARTY

5 MADDERN, Peter Harry SAVE RAH

* – Denotes member standing for re-election same district # – Denotes member standing for election in a different district

ballot draw district report Friday, 05 March 2010 03:04:47 pm

  

Morphett 4 Candidates

1 ZAFIRIOU, Helen FAMILY FIRST PARTY

2 McFETRIDGE, Duncan LIBERAL PARTY

3 ROBINS, Jack THE GREENS

4 LOOKER, Tim AUSTRALIAN LABOR PARTY

 

Mount Gambier 7 Candidates

1 FLETCHER, Nick INDEPENDENT AND A GENUINE ALTERNATIVE

2 PETERS, Donella THE GREENS

3 PERRYMAN, Steve LIBERAL PARTY

4 MAHER, Viv COUNTRY LABOR

5 DESYLLAS, John FAIR LAND TAX – TAX PARTY

6 PEGLER, Don INDEPENDENT ALWAYS FOR MOUNT GAMBIER

7 BRUINS, Henk FAMILY FIRST PARTY

 

Napier 5 Candidates

1 BALFORT, Gary FAMILY FIRST PARTY

2 O’BRIEN, Michael AUSTRALIAN LABOR PARTY

3 RICH, Wayne INDEPENDENT CONSERVATIVE

4 CHOMEL, Brenton LIBERAL PARTY

5 RODBOURN, Louise THE GREENS

 

Newland 7 Candidates

1 KENYON, Tom AUSTRALIAN LABOR PARTY

2 DRAPER, Trish LIBERAL PARTY

3 KRISHNAN, Suren SAVERAH

4 CLEGG, Dale FAMILY FIRST PARTY

5 HABY, Ryan INDEPENDENT

6 ZAVOS, Jim FAIR LAND TAX – TAX PARTY

7 WARD, Holden THE GREENS

 

Norwood 8 Candidates

1 MARSHALL, Steven LIBERAL PARTY

2 EGGE, David GAMERS 4 CROYDON

3 HARDING, Philip SAVERAH

4 THEOFANOUS, Paul FAMILY FIRST PARTY

5 NEAGLE, Rick DIGNITY FOR DISABILITY

6 ANDERS, Pamela F FAIR LAND TAX – TAX PARTY

7 McCUSKER, Katie THE GREENS

8 CICCARELLO, Vini AUSTRALIAN LABOR PARTY

* – Denotes member standing for re-election same district # – Denotes member standing for election in a different district

ballot draw district report Friday, 05 March 201003:04:48 pm

 

Playford 6 Candidates

1 FELDMANN, Frank F.R.E.E. AUSTRALIA PARTY

2 AMBLER, Steve FAMILY FIRST PARTY

3 ASHENDEN, Dion THE GREENS

4 SNELLING, Jack AUSTRALIAN LABOR PARTY

5 FAGGOTTER, Kerry LIBERAL PARTY

6 WOON, Andrew AUSTRALIAN DEMOCRATS

 

Port Adelaide 5 Candidates

1 LAWRIE, Sue LIBERAL PARTY

2 HAMBOUR, Bruce FAMILY FIRST PARTY

3 JAMES, Max INDEPENDENT

4 FOLEY, Kevin AUSTRALIAN LABOR PARTY

5 BOLAND, Marie THE GREENS

 

Ramsay 5 Candidates

1 RAMSEY, Dale FAMILY FIRST PARTY

2 RANN, Mike AUSTRALIAN LABOR PARTY

3 PETIT, Paul THE GREENS

4 STEINERT, Rod AUSTRALIAN DEMOCRATS

5 BALAZA, David LIBERAL PARTY

 

Reynell 4 Candidates

1 HOWARD, Shane LIBERAL PARTY

2 ADAMS, Lisa THE GREENS

3 THOMPSON, Gay AUSTRALIAN LABOR PARTY

4 DOECKE, Geoff FAMILY FIRST PARTY

 

Schubert 5 Candidates

1 TROUP, James FAMILY FIRST PARTY

2 SMIDMORE, William James INDEPENDENT WORK FOR YOU

3 ROSE, Jasemin THE GREENS

4 VENNING, Ivan LIBERAL PARTY

5 HOPGOOD, Lynda COUNTRY LABOR

 

Stuart 5 Candidates

1 HOLLAND, Sylvia FAMILY FIRST PARTY

2 ALCORN, Jane THE GREENS

3 HOLDEN, Sean COUNTRY LABOR

4 VAN HOLST PELLEKAAN, Dan LIBERAL PARTY

5 WILLIAMS, Rob INDEPENDENT ROB WILLIAMS YOUR PEOPLES PERSON

 

* – Denotes member standing for re-election same district # – Denotes member standing for election in a different district

ballot draw district report Friday, 05 March 201003:04:48 pm

 

Taylor 4 Candidates

1 LUDWIG, Cassandra LIBERAL PARTY

2 COOMBE, Paul FAMILY FIRST PARTY

3 WAHLSTROM, Kirsten THE GREENS

4 VLAHOS, Leesa AUSTRALIAN LABOR PARTY

 

Torrens 4 Candidates

1 HOOD, Owen FAMILY FIRST PARTY

2 GERAGHTY, Robyn AUSTRALIAN LABOR PARTY

3 FIEBIG, Peter THE GREENS

4 LOMAX, Stuart LIBERAL PARTY

 

Unley 4 Candidates

1 MORTIER, Nikki THE GREENS

2 PISONI, David LIBERAL PARTY

3 VARTTO, Vanessa AUSTRALIAN LABOR PARTY

4 SMOLUCHA, Luke FAMILY FIRST PARTY

 

Waite 4 Candidates

1 HAMIL TON-SMITH, Martin LIBERAL PARTY

2 VOTTARI, John FAMILY FIRST PARTY

3 TISATO, Adrian AUSTRALIAN LABOR PARTY

4 WILSON, Matt THE GREENS

 

West Torrens 5 Candidates

1 WHITE, Tim THE GREENS

2 BRIGGS, Kon SAVERAH

3 KOUTSANTONIS, Tom AUSTRALIAN LABOR PARTY

4 WOOD, Jassmine LIBERAL PARTY

5 BEATTIE, David FAMILY FIRST PARTY

 

Wright 5 Candidates

1 CELESTE, Tina LIBERAL PARTY

2 RANKINE, Jennifer AUSTRALIAN LABOR PARTY

3 POTTER, Mark FAMILY FIRST PARTY

4 CONNOR, Garry DIGNITY FOR DISABILITY

5 SEAGER, Arthur THE GREENS

.” ~ Denotes member standing for re-election same district # – Denotes member standing for election in a different district

ballot draw district report Friday, 05 March 2010 03:04:48 pm

0

Start typing and press Enter to search