Sandover Medal Winners For Seasons 1921-2018

Sandover Medal Winners For Seasons 1921-2018

Jye Bolton Wins Second Sandover Medal In 3 Seasons

Victor P Taffa

Claremont’s Jye Bolton won his second Sandover Medal after winning the medal in season 2016.

Jye Bolton polled 52 votes ahead of runner-up Kyal Horsley from Subiaco’s on 47 votes.

Lachlan Delahunty (Subiaco) polled third on 38 votes. Aaron Black (West Perth) polled 36 votes and tied with Shane Nelson (West Perth) on 36 votes.

 

Sandover Medal

Sandover Medal is an Australian Rules football award, given annually since 1921 to the Fairest and Best player in the Western Australian Football League (WAFL).

Sandover Medal was donated by Alfred Sandover M.B.E., a prominent Perth hardware merchant and benefactor.

Voting System

After each match, the three field umpires (those umpires who control the flow of the game) confer and award a 5, 4, 3, 2 and 1 point vote to the players they regard as the best, second best, third best and so on in the match respectively.

From 1930–1984, 3, 2 and 1 point votes were given, and prior to 1930 there was only 1 vote per game. In 1985 voting then went to 5-4-3-2-1.

Just like similar ‘fairest and best’ awards, for example the Brownlow and Magarey Medals, if a player is suspended for a reportable offence throughout the season then they become ineligible to win the award. This in effect is where the ‘fairest’ element of the award comes in.

On the awards night, the votes over the home and away (regular) season are tallied and the eligible player with the highest number of votes is awarded the medal. In the past, ties were decided on a countback system. Since 1985 it is possible for multiple medals to be awarded in the event of a tie.

Prior to 1930 when only 1 vote per game was given, and hence a countback was not possible, the WAFL president would cast a deciding vote to decide the winner.

Players that had missed out on a medal due to the countback system were awarded them retrospectively in 1997.

Sandover Medal Winners since 1921 are as follows:

 

Sandover Medal Winners

Season                    Player                                     Team

2018                            Jye Bolton                               Claremont

2017                            Haiden Schloithe                     South Fremantle

2016                            Jye Bolton                               Claremont

2015                            Aidan Tropiano                       Perth

2014                            Aaron Black                            West Perth

2013                            Rory O’Brien                          East Fremantle

2012                            Kane Mitchell                         Claremont

2011                            Luke Blackwell                       Claremont

2010                            Andrew Krakouer                   Swan Districts

2009                            Ross Young                            Perth

2008                            Hayden Ballantyne                 Peel Thunder

2007                            Anthony Jones                        Claremont

2006                            Matt Priddis                            Subiaco

2005    2 Way Tie       Toby McGrath                        South Fremantle

2005    2 Way Tie       Jaxon Crabb                            Claremont

2004                            Allistair Pickett                       Subiaco

2003                            Shane Beros                            Swan Districts

2002                            Allistair Pickett                       Peel Thunder

2001                            Ryan Turnbull                         East Perth

2000                            Richard Ambrose                    Subiaco

1999                            Gus Seebeck                           Perth

1998                            Adrian Bromage                      East Fremantle

1997                            Brady Anderson                      East Perth

1996                            Jeremy Wasley                        Swan Districts

1995                            Craig Treleven                        East Fremantle

1994                            Ian Dargie                               Subiaco

1993                            Neil Mildenhall                       West Perth

1992                            Robbie West                           West Perth

1991                            Ian Dargie                               Subiaco

1990                            Mick Grasso                            Swan Districts

1989                            Craig Edwards                        South Fremantle

1988                            David Bain                              East Perth

1987                            Mark Watson                          Perth

1986                            Mark Bairstow                        South Fremantle

1985                            Murray Wrensted                    East Fremantle

1984    3 Way Tie       Peter Spencer                          East Perth

1984    3 Way Tie       Michael Mitchell                     Claremont

1984    3 Way Tie       Steve Malaxos                         Claremont

1983    2 Way Tie       John Ironmonger                     East Perth

1983    2 Way Tie       Bryan Cousins                         Perth

1982                            Phil Narkle                              Swan Districts

1981                            Stephen Michael                     South Fremantle

1980                            Stephen Michael                     South Fremantle

1979                            Phil Kelly                                East Perth

1978                            Phil Kelly                                East Perth

1977                            Brian Peake                             East Fremantle

1976                            Peter Spencer                          East Perth

1975                            Alan Quartermaine                  East Perth

1974                            Graham Melrose                     East Fremantle

1973                            Barry Cable                             Perth

1972                            Ian Miller                                 Perth

1971                            David Hollins                          East Fremantle

1970    2 Way Tie       Bill Walker                          Swan Districts

1970    2 Way Tie       Pat Dalton                          Perth

1969                            Mal Brown                              East Perth

1968                            Barry Cable                             Perth

1967    2 Way Tie       Bill Walker                              Swan Districts

1967    2 Way Tie       John Parkinson                    Claremont

1966                            Bill Walker                              Swan Districts

1965                            Bill Walker                              Swan Districts

1964                            Barry Cable                             Perth

1963                            Ray Sorrell                              East Fremantle

1962                            Haydn Bunton Jr.                    Swan Districts

1961    2 Way Tie       Ray Sorrell                              East Fremantle

1961    2 Way Tie       Neville Beard                          Perth

1960                            Graham Farmer                       East Perth

1959                            Brian Foley                             West Perth

1958                            Ted Kilmurray                         East Perth

1957    2 Way Tie       Graham Farmer                       East Perth

1957    2 Way Tie       Jack Clarke                              East Fremantle

1956                            Graham Farmer                       East Perth

1955                            John Todd                               South Fremantle

1954                            Merv McIntosh                       Perth

1953                            Merv McIntosh                       Perth

1952                            Steve Marsh                            South Fremantle

1951                            Fred Buttsworth                      West Perth

1950    2 Way Tie       Jim Conway                            East Fremantle

1950    2 Way Tie       Frank Allen                             East Perth

1949                            George Maffina                      Claremont

1948                            Merv McIntosh                       Perth

1947                            Clive Lewington                     South Fremantle

1946                            John Loughridge                     West Perth

1945                            George Bailey                         Perth

1944                            Jim Davies                              Swan Districts

1943                            Terry Moriarty                        Perth

1942                            Laurie Bowen                         West Perth

1941                            Haydn Bunton Sr.                   Subiaco

1940                            Ed O’Keefe                             West Perth

1939                            Haydn Bunton Sr.                   Subiaco

1938                            Haydn Bunton Sr.                   Subiaco

1937                            Frank Jenkins                          South Fremantle

1936                            George Moloney                     Claremont

1935    2 Way Tie       George Krepp                         Swan Districts

1935    2 Way Tie       Lou Daily                                Subiaco

1934                            Sammy Clarke                        Claremont-Cottesloe

1933                            Sammy Clarke                        Claremont-Cottesloe

1932                            Keith Hough                           Claremont-Cottesloe

1931                            Lin Richards                           East Fremantle

1930                            Ted Flemming                         West Perth

1929    2 Way Tie       Billy Thomas                           East Perth

1929    2 Way Tie       Johnny Leonard                      Subiaco

1928                            Jack Rocchi                             South Fremantle

1927                            Jim Craig                                 West Perth

1926                            Johnny Leonard                      Subiaco

1925                            George Owens                        East Perth

1924                            Jim Gosnell                             West Perth

1923                            William ‘Digger’ Thomas       East Perth

1922                            Harold Boyd                           West Perth

1921    2 Way Tie       Tom Outridge                         Subiaco

1921    2 Way Tie       Cyril Hoft                               Perth

 

Sandover Medal Overall Team Tally

Team

Claremont (14)

1932, 1933, 1934, 1936, 1949, 1967, 1984, 1984, (2 Way Tie), 2005, 2007, 2011, 2012, 2016, 2018,

East Fremantle (12)

1931, 1950, 1957, 1961, 1963, 1971, 1974, 1977, 1985, 1995, 1998, 2013,

East Perth (18)

1923, 1925, 1929, 1950, 1956, 1957, 1958, 1960, 1969, 1975, 1976, 1978, 1979, 1983, 1984, 1988, 1997, 2001,

Peel Thunder (2)

2002, 2008,

Perth (17)

1921, 1943, 1945, 1948, 1953, 1954, 1961, 1964, 1968, 1970, 1972, 1973, 1983, 1987, 1999, 2009, 2015,

South Fremantle (11)

1928, 1937, 1947, 1952, 1955, 1980, 1981, 1986, 1989, 2005, 2017,

Subiaco (12)

1921, 1926, 1929, 1935, 1938, 1939, 1941, 1991, 1994, 2000, 2004, 2006,

Swan Districts (12)

1935, 1944, 1962, 1965, 1966, 1967, 1970, 1982, 1990, 1996, 2003, 2010,

West Perth (12)

1922, 1924, 1927, 1930, 1940, 1942, 1946, 1951, 1959, 1992, 1993, 2014,

Total               110

 

Multiple Sandover Medal Winners:

Multiple Recipients of the Sandover Medal are as follows:

Times  Player                    Team                                      Seasons

2          Jye Bolton                   Claremont                               2016, 2018,

2          Allistair Pickett           Peel Thunder/ Subiaco            2002, 2004

2          Ian Dargie                   Subiaco                                   1991, 1994

2          Stephen Michael         South Fremantle                      1980, 1981

2          Phil Kelly                    East Perth                                1978, 1979

2          Peter Spencer              East Perth                                1976, 1984

4          Bill Walker                  Swan Districts                         1965, 1966, 1967, 1970

3          Barry Cable                 Perth                                        1964, 1968, 1973

2          Ray Sorrell                  East Fremantle                        1961, 1963

3          Graham Farmer           East Perth                                1956, 1957, 1960

3          Merv McIntosh           Perth                                        1948, 1953, 1954

3          Haydn Bunton Sr.       Subiaco                                   1938, 1939, 1941

2          Sammy Clarke            Claremont                               1933, 1934

2          Johnny Leonard          Subiaco                                   1926, 1929

 

Dual Brownlow/ Sandover Medallists

Brownlow Medallists who also won Sandover Medal for Best and Fairest Player in WAFL Competition are:

Sandover Medal        Brownlow Medal       Player

2006                            2014                            Matt Priddis

1941                            1935                            Haydn Bunton Sr.

1939                            1932                            Haydn Bunton Sr.

1938                            1931                            Haydn Bunton Sr.

 

Haydn Bunton Sr.

Haydn William Bunton was born in Albury, New South Wales on 5 July 1911 and died on 5 September 1955, aged 44 years.

Playing Career

Years                          Club                            Games (Goals)

1945                            Port Adelaide              17 (30)

1938-41                       Subiaco                       72 (190)

1931-37, 1942             Fitzroy                         119 (207)

Coaching Career

Years                          Club                            Games (W-L-D)

1947-48                       North Adelaide           35 (13-21-0)

1936                            Fitzroy                         18 (2-16- 0)

 

Abbreviations

(AFL)              Australian Football League

(VFL)              Victorian Football League (Preceded the AFL Competition)

(W)                  Wins

(L)                   Losses

(D)                   Draws