Nominated Candidates East Metropolitan Region 11 March 2017 State Election

Nominated Candidates East Metropolitan Region 11 March 2017 State Election

Western Australia Electoral Commission

East Metropolitan Region March 2017 Decides

Victor P Taffa

Western Australia Electoral Commission has announced candidates who will contest the East Metropolitan Region at the 11 March 2017 State Election.

Nominated Candidates In Ballot Paper Order

Candidate                                        Party Affiliation

ZAKRZEWSKI, Michael                   Daylight Saving Party

BURKETT, Riley                               Daylight Saving Party

LOTTERING, M                                Independent

PIENAAR, Stef                                 Independent

WHITE, Kelvin                                  Micro Business Party

GINBEY, W                                       Micro Business Party

FARAGHER, Donna                         Liberal Party

HAYDEN, Alyssa                              Liberal Party

MORTON, Helen                               Liberal Party

TAN, Christopher                               Liberal Party

GIANOLI, Raymond                         Liberal Party

COLLINS, Joanna                              Liberal Party

DHU, Shawn                                      Independent

LANGE, Belinda                                Independent

HAMILTON, Neil                              Liberal Democrats

PHILLIPS, Todd                                Liberal Democrats

WATT, John                                       FLUORIDE FREE WA

McGOWAN, Trevor                           FLUORIDE FREE WA

GEDDES, Simon D                            Family First

FUHRMANN, Steve                          Family First

CLIFFORD, Tim                                The Greens (WA)

NIELSEN-HARVEY, Sarah             The Greens (WA)

WALSH, Robyn                                 The Greens (WA)

WILLIAMS, Charday                        Independent

DEVLIN, Ben                                      Independent

SMITH, Charles                                  Pauline Hanson’s One Nation

FERNANDEZ, Chris                         Pauline Hanson’s One Nation

McINTOSH, Lloyd                            Pauline Hanson’s One Nation

GOODRICK, Russell                         Julie Matheson for Western Australia

LAU, Stephen                                     Julie Matheson for Western Australia

RAPHAELY, Talia                            Animal Justice Party

ARIELLI, Nicole                               Animal Justice Party

CLOHESY, Alanna                            WA Labor

ROWE, Samantha                              WA Labor

SWINBOURN, Matthew                   WA Labor

FRENCH, Thomas                             WA Labor

WHEADON, Reece                           WA Labor

CAYOUN, Lauren                             WA Labor

PITARO, Paul                                      Shooters, Fishers and Farmers

WELLSTEAD, Mitchell                     Shooters, Fishers and Farmers

DENHAM, Steve                                Shooters, Fishers and Farmers

HEWITT, Jayme                                 Independent

FORDE, Natasha                                Independent

VAN BURGEL, Jamie                       Australian Christians

GROENEWALD, Maryka                 Australian Christians

REDFEARN, Rob                              Flux The System!

TAYLOR, Jim                                    Flux The System!

CORNISH, Roger D                          Independent