Dusty Sweeps The Trifecta In AFL Season 2017

Dusty Sweeps The Trifecta In AFL Season 2017

Dustin Martin Takes All 3 Major Awards In AFL Season 2017

Victor P Taffa

Dustin Martin from Richmond is the first player to win the Brownlow Medal, North Smith Medal and Premiership in the same year.

Brownlow Medal Winners

Brownlow Medal (Charles Brownlow Trophy) is awarded to the Best and Fairest Player during the Home and Away Season as determined by Umpires officiating at VFL/AFL matches.

First Brownlow Medal was awarded in 1924. There was no Brownlow Medal awarded from 1942-45 due to World War II.

Norm Smith Medal

Norm Smith Medal is the award given in the AFL Grand Final to the player adjudged by an independent panel of experts to have been the best player in the match.

Norm Smith Medal is named after former Melbourne player and coach, Norm Smith. Named in his honour mostly due to his coaching feats in Grand Finals:

  • Norm Smith coached 6 Melbourne Premiership sides from 8 appearances in Grand Finals.

History

Norm Smith Medal is usually awarded to a player on the winning side. Only 4 players have won the award in losing sides:

Grand Final               Player

2005                            Chris Judd

2002                            Nathan Buckley

1989                            Gary Ablett Sr.

1982                            Maurice Rioli

Norm Smith Medal was first awarded at the 1979 VFL Grand Final.

Voting

Norm Smith Medal is voted for by a panel of 5 with 1 member designated as the Chairman.

Panel members independently award 3-2-1 votes to the players they adjudge to be the best 3 players in the game. These votes are tallied, and the highest number of votes wins the medal.

There is no chance of a tie for the medal; if 2 players are tied for votes, the following countbacks will apply in order:

  • Player with the higher number of 3-votes;
  • Player with the higher number of 2-votes;
  • Player deemed best by the Panel Chairman.

Prior to the 2016 AFL Season, if the Grand Final resulted in a draw, the game would be replayed the following week. In this case, a separate Norm Smith Medal is awarded in each game.

 

AFL/VFL Premiers

The competition began in 1897 as the Victorian Football League (VFL). In 1990 the competition became the Australian Football League (AFL). Grand Finals were introduced in 1931.

Season    Brownlow Medalist     Team    Votes   North Smith Medalist            AFL/VFL Premiers

2017           Dustin Martin                           Richmond                   36        Dustin Martin                          Richmond

2016           Patrick Dangerfield                 Geelong                       35        Jason Johannisen                     Western Bulldogs**

2015           Nathan Fyfe                            Fremantle                    31        Cyril Rioli                               Hawthorn

2014           Matt Pridis                              West Coast                  26        Luke Hodge                           Hawthorn

2013            Gary Ablett Jr.                                    Gold Coast                  28        Brian Lake                              Hawthorn

2012    2 Way Tie       Sam Mitchell                           Hawthorn                    26        Ryan O’Keefe                         Sydney*

2012    2 Way Tie       Trent Cotchin                          Richmond                   26        Ryan O’Keefe                         Sydney*

2011            Dane Swan                              Collingwood               34        Jimmy Bartel                           Geelong

2010           Chris Judd                               Carlton                                    30        Scott Pendlebury                    Collingwood

2010                                                                                                                            Lenny Hayes                           Drawn Match

2009          Gary Ablett Jr.                                    Geelong                       30        Paul Chapman                         Geelong

2008           Adam Cooney                         Western Bulldogs       24        Luke Hodge                           Hawthorn

2007          Jimmy Bartel                           Geelong                       29        Steve Johnson                         Geelong

2006          Adam Goodes                         Sydney                        26        Andrew Embley                      West Coast

2005         Ben Cousins                            West Coast                  20        Chris Judd                               Sydney*

2004          Chris Judd                               West Coast                  30        Bryon Pickett                          Port Adelaide

2003    3 Way Tie  Adam Goodes        Sydney                        22        Simon Black                            Brisbane Lions***

2003    3 Way Tie  Nathan Buckley    Collingwood               22        Simon Black                            Brisbane Lions***

2003    3 Way Tie  Mark Ricciuto     Adelaide                     22        Simon Black                            Brisbane Lions***

2002      Simon Black                            Brisbane Lions            25        Nathan Buckley                      Brisbane Lions***

2001      Jason Akermanis                     Brisbane Lions            23        Shaun Hart                              Brisbane Lions***

2000     Shane Woewodin                    Melbourne                   24        James Hird                              Essendon

1999       Shane Crawford                      Hawthorn                    28        Shannon Grant                        North Melbourne

1998      Robert Harvey                                    St. Kilda                      32        Andrew McLeod                   Adelaide

1997      Robert Harvey                                    St. Kilda                      26        Andrew McLeod                   Adelaide

1996    2 Way Tie   Michael Voss     Brisbane Bears            21        Glenn Archer                          North Melbourne

1996    2 Way Tie  James Hird         Essendon                     21        Glenn Archer                          North Melbourne

1995       Paul Kelly                               Sydney                        21        Greg Williams                         Carlton

1994       Greg Williams                         Carlton                                    30        Dean Kemp                             West Coast

1993        Gavin Wanganeen                   Essendon                     18        Michael Long                          Essendon

1992       Scott Wynd                             Footscray                    20        Peter Matera                            West Coast

1991        Jim Stynes                               Melbourne                   18        Paul Dear                                Hawthorn

1990       Tony Liberatore                      Footscray                    18        Tony Shaw                              Collingwood

1989      Paul Couch                              Geelong                       22        Gary Ablett Sr.                       Hawthorn

1988       Gerard Healy                          Sydney                        20        Gary Ayres                            Hawthorn

1987    2 Way Tie    Tony Lockett     St. Kilda                      20        David Rhys-Jones                   Carlton           

1987    2 Way Tie    John Platten       Hawthorn                    20        David Rhys-Jones                   Carlton           

1986    2 Way Tie       Greg Williams     Sydney                        17        Gary Ayres                            Hawthorn

1986    2 Way Tie  Robert DiPierdomenico   Hawthorn         17        Gary Ayres                            Hawthorn

1985        Brad Hardie                            Footscray                    22        Simon Madden                       Essendon

1984        Peter Moore                            Melbourne                   24        Billy Duckworth                     Essendon

1983        Ross Glendinning                   North Melbourne        24        Colin Robertson                      Hawthorn

1982       Brian Wilson                           Melbourne                   23        Maurice Rioli                          Carlton

1981    2 Way Tie       Barry Round     South Melbourne        22        Bruce Doull                             Carlton

1981    2 Way Tie       Bernie Quinlan    Fitzroy                         22        Bruce Doull                             Carlton

1980      Kelvin Templeton                   Footscray                    23        Kevin Bartlett                         Richmond

1979       Peter Moore                            Collingwood               22        Wayne Harmes                        Carlton

1978       Malcolm Blight                       North Melbourne        22                                                        Hawthorn

1977      Graham Teasdale                    South Melbourne        59                                                        North Melbourne

1976     Graham Moss                          Essendon                     48                                                        Hawthorn

1975     Gary Dempsey                        Footscray                    20                                                        North Melbourne

1974      Keith Greig                             North Melbourne        27                                                        Richmond

1973      Keith Greig                             North Melbourne        27                                                        Richmond

1972      Len Thompson                        Collingwood               25                                                        Carlton           

1971       Ian Stewart                             Richmond                   21                                                        Hawthorn

1970      Peter Bedford                         South Melbourne        25                                                        Carlton           

1969      Kevin Murray                          Fitzroy                         19                                                        Richmond

1968      Bob Skilton                             South Melbourne        24                                                        Carlton           

1967      Ross Smith                              St. Kilda                      24                                                        Richmond

1966      Ian Stewart                             St. Kilda                      21                                                        St. Kilda

1965    2 Way Tie       Ian Stewart    St. Kilda                      20                                                        Essendon

1965    2 Way Tie       Noel Teasdale  North Melbourne        20                                                        Essendon

1964      Gordon Collis                         Carlton                               27                                                  Melbourne

1963       Bob Skilton                             South Melbourne        20                                                        Geelong

1962      Alistair Lord                           Geelong                       28                                                        Essendon

1961    John James                              Carlton                         21                                                        Hawthorn

1960   John Schultz                            Footscray                    20                                                        Melbourne

1959    2 Way Tie    Bob Skilton    South Melbourne        20                                                        Melbourne

1959    2 Way Tie    Verdun Howell  St. Kilda                      20                                                        Melbourne

1958       Neil Roberts                            St. Kilda                      20                                                        Collingwood

1957       Brian Gleeson                         St. Kilda                      24                                                        Melbourne

1956      Peter Box                                Footscray                    22                                                        Melbourne

1955     Fred Goldsmith                       South Melbourne        21                                                        Melbourne

1954    Roy Wright                             Richmond                   29                                                        Footscray**

1953     Bill Hutchinson                       Essendon                     26                                                        Collingwood

1952    2 Way Tie       Bill Hutchinson   Essendon               21                                                     Geelong

1952    2 Way Tie       Roy Wright       Richmond                   21                                                        Geelong

1951      Bernie Smith                           Geelong                       23                                                        Geelong

1950      Allan Ruthven                         Fitzroy                         21                                                        Essendon

1949    2 Way Tie       Ron Clegg    South Melbourne        23                                                        Essendon

1949    2 Way Tie       Col Austen   Hawthorn                    23                                                        Essendon

1948              Bill Morris           Richmond                             24                                                         Melbourne

1947     Bert Deacon                            Carlton                                    20                                                        Carlton           

1946       Don Cordner                           Melbourne                   23                                                        Essendon

1945    No Brownlow Medal Awarded                                                                                         Carlton           

1944    No Brownlow Medal Awarded                                                                                          Fitzroy

1943    No Brownlow Medal Awarded                                                                                        Richmond

1942    No Brownlow Medal Awarded                                                                                        Essendon

1941      Norman Ware            Footscray                    23                                                        Melbourne

1940    2 Way Tie       Herbie Matthews        South Melbourne        32                                                        Melbourne

1940    2 Way Tie       Des Fothergill               Collingwood               32                                                        Melbourne

1939                            Marcus Whelan                Collingwood               23                                                        Melbourne

1938                            Dick Reynolds                  Essendon                     18                                                        Carlton           

1937                            Dick Reynolds                   Essendon                     27                                                        Geelong

1936                            Denis Ryan                         Fitzroy                         26                                                        Collingwood

1935                            Haydn Bunton Sr.              Fitzroy                         24                                                        Collingwood

1934                            Dick Reynolds                      Essendon                     19                                                        Richmond

1933                         Wilfred Smallhorn             Fitzroy                         18                                                        South Melbourne

1932                        Haydn Bunton Sr.                   Fitzroy                         23                                                        Richmond

1931                        Haydn Bunton Sr.                   Fitzroy                         26                                                        Geelong

1930    3 Way Tie       Stan Judkins                     Richmond                   4                                                          Collingwood

1930    3 Way Tie       Allan Hopkins                   Footscray                    4                                                          Collingwood

1930    3 Way Tie       Harry Collier                     Collingwood               4                                                          Collingwood

1929                            Albert Collier                       Collingwood               6                                                          Collingwood

1928                            Ivor Warne-Smith              Melbourne                   8                                                          Collingwood

1927                            Syd Coventry                       Collingwood               7                                                          Collingwood

1926                            Ivor Warne-Smith             Melbourne                   9                                                          Melbourne

1925                            Colin Watson                      St. Kilda                      9                                                          Geelong

1924                        Edward Greeves, Jr.               Geelong                       7                                                       Essendon

1923                                                                                                                                                                            Essendon

1922                                                                                                                                                                            Fitzroy

1921                                                                                                                                                                            Richmond

1920                                                                                                                                                                            Richmond

1919                                                                                                                                                                            Collingwood

1918                                                                                                                                                                       South Melbourne

1917                                                                                                                                                                            Collingwood

1916                                                                                                                                                                            Fitzroy

1915                                                                                                                                                                            Carlton           

1914                                                                                                                                                                            Carlton           

1913                                                                                                                                                                            Fitzroy

1912                                                                                                                                                                            Essendon

1911                                                                                                                                                                            Essendon

1910                                                                                                                                                                            Collingwood

1909                                                                                                                                                                      South Melbourne

1908                                                                                                                                                                            Carlton           

1907                                                                                                                                                                            Carlton           

1906                                                                                                                                                                            Carlton           

1905                                                                                                                                                                            Fitzroy

1904                                                                                                                                                                            Fitzroy

1903                                                                                                                                                                            Collingwood

1902                                                                                                                                                                            Collingwood

1901                                                                                                                                                                            Essendon

1900                                                                                                                                                                            Melbourne

1899                                                                                                                                                                            Fitzroy

1898                                                                                                                                                                            Fitzroy

1897                                                                                                                                                                            Essendon

*South Melbourne relocated to Sydney in 1982

** Footscray renamed as Western Bulldogs

*** Fitzroy merged with Brisbane

 

Brownlow Medal Overall Team Tally

Team                                      Total

Adelaide                                 1

Brisbane*                                3

Carlton                                   5

Collingwood                           9

Essendon                                 7

Fitzroy*                                   8

Footscray**                            9

Fremantle                                1

Geelong                                   7

Gold Coast                              1

Hawthorn                                5

Melbourne                               7

North Melbourne                    5

Port Adelaide                          0

Richmond                               7

St. Kilda                                  10

South Melbourne***              9

Sydney***                              5

West Coast                              3

Western Bulldogs**               1

Total                                       103

*Fitzroy Lions merged with Brisbane Bears

**Footscray renamed Western Bulldogs

***South Melbourne renamed Sydney

 

Multiple Brownlow Medal Winners:

Times              Player                         Team                                      Seasons

2                      Gary Ablett Jr.            Geelong/Gold Coast               2009, 2013,

2                      Chris Judd                   West Coast/ Carlton                2004, 2010,

2                      Adam Goodes             Sydney                                    2003, 2006,

2                      Robert Harvey             St. Kilda                                  1997, 1998,

2                      Greg Williams             Sydney/ Carlton                      1986, 1994,

2                      Peter Moore                Collingwood/ Melbourne        1979, 1984,

2                      Keith Greig                 North Melbourne                    1973, 1974,

3                      Ian Stewart                 St. Kilda/ Richmond               1965, 1966, 1971,

3                      Bob Skilton                 South Melbourne                    1959, 1963, 1968,

2                      Roy Wright                 Richmond                               1952, 1954,

2                      Bill Hutchinson         Essendon                                 1952, 1953,

3                      Dick Reynolds             Essendon                                 1934, 1937, 1938,

3                      Haydn Bunton Sr.       Fitzroy                                     1931, 1932, 1935,

2                      Ivor Warne-Smith       Melbourne                               1926, 1928,

 

Multiple Norm Smith Medal Winners

Players who have won the North Smith Medal multiple times include:

Medals            Player                         Team              Seasons

2                      Luke Hodge                Hawthorn        2008, 2014

2                      Andrew McLeod        Adelaide         1997, 1998

2                      Gary Ayres                  Hawthorn        1986, 1988

 

Abbreviations

(AFL)              Australian Football League

(VFL)              Victorian Football League (Preceded the AFL Competition)